Felieton, którego nie mogłem opublikować w lokalnej prasie

„Daj krowie w żłobie, ona da i tobie”

Według wykazu liczby bezrobotnych oraz stopy procentowej bezrobocia wśród mieszkańców Powiatu Ostródzkiego na koniec marca 2013 roku, zamieszczonego na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Ostródzie, sytuacja oczekujących na pracę w naszym POwiecie jest dramatyczna. W grupie aktywnej zawodowo 9,4 tys. mieszkańców POwiatu oczekuje na zatrudnienie, co stanowi 24,6 procent tej grupy. Statystyki, niestety, milczą o sytuacji ludzi młodych w POwiecie, dotkniętych bezrobociem. Stąd też żadna jaskółka tej wiosny nie podjęła się misji zwiastowania zmiany na lepsze, bo i „powiedziały bociany, niedobre są zmiany”. Na gorsze – ma się rozumieć. Wobec braku perspektyw na jakiekolwiek postępy, zmarznięte i głodne bociany nie miały sił dalej klekotać o ludzkiej biedzie w Powiecie Ostródzkim. Słowem, trudna wiosna. Dla zdezorientowanych bocianów również – już na etapie składania jaj zastanawiały się nad dokonaniem masowej aborcji: jak pozbyć się z gniazd jednej z faz rozwoju potomka (czyli jaja), aby w przyszłości nie biedzić się zbytnio nad zaopatrywaniem zbyt licznej rodziny w niezbędne produkty żywnościowe. Aprowizacja w tym trudnym czasie… brrr… Choć ubierać nie trzeba, bo w piórka same obrastają, jaki to później wydatek na szkołę życia, klekotania i latania!…

Starosta Ostródzki Włodzimierz Brodiuk

Starosta Ostródzki Włodzimierz Brodiuk

Rozdziobują nas natomiast kruki i wrony, odbierając resztki nadziei i szans na godne życie. Bo gdy „na kogo kruk, na tego i wrony”. Z jednoczesnym przekonaniem, że „kruk krukowi oka nie wykole”. Tylko bowiem wybrani emeryci w POwiecie mają się bardzo dobrze, to znaczy mają zapewnioną, dobrze płatną pracę rozdawaną hojnie ręką głośnego starosty. Dlaczego głośnego? Otóż bowiem w tym samym czasie, gdy w zacisznym i wygodnym gabinecie podpisuje angaże dla POprawnych emerytów, usta ma zapełnione frazesami o rozwiązywaniu problemów związanych z bezrobociem w naszym POwiecie, szczególnie z bezrobociem wśród młodych ostródzian.
Jeśli chodzi o młodych, należy przedstawić wyniki sondażu CBOS (43/2013), który podjął problem rynku pracy i poczucia zagrożenia bezrobociem. Zasadniczo ocena sytuacji na rynku pracy jest realistyczna, czyli zła. Taką ocenę deklaruje 51 proc. Polaków, jeszcze bardziej dramatycznie – sytuacja jest bardzo zła – formułuje 33 proc. badanych. Zdecydowana większość, łącznie 84 proc., dostrzega skalę problemu Polski z pracą. Młodzi oceniają ten problem według zasady: gdy mają mniej niż 24 lata, są większymi optymistami, podobnie jak uczniowie i studenci; gdy kończą 35 lat, zamieniają się w pesymistów, i to większych niż inni, bo 61 proc. wybiera odpowiedź „sytuacja jest zła”. Łączną, złą ocenę wystawia rynkowi pracy 86 proc. młodych, gdy wchodzą w wiek, w którym ma się własną rodzinę i dzieci. Co trzeci badany Polak liczy się (36 proc.) z utratą pracy, jednak w najmłodszej grupie obawiających się o pracę jest więcej, bo 44 proc. (wśród studentów 45 proc.). To tu ukryta jest prawda o umowach śmieciowych i o warunkach, w jakich młodzi, wykształceni Polacy startują w dorosłe życie.
Co jest u innych, to samo i u nas – mówi stare porzekadło. Przedstawione wyniki sondażu dotyczą całej Polski, także i Powiatu Ostródzkiego. Może tu nawet bardziej eksponują sytuację młodych bezrobotnych aniżeli w innych dzielnicach kraju. Pewne natomiast jest jedno: w Powiecie Ostródzkim na pewno na pracę mogą liczyć przede wszystkim POprawni emeryci; niektórzy z nich ponadto dorabiają jeszcze do emerytury i posady w inny sposób.
Na stronach internetowych wśród opisów „wielkich” osiągnięć starosty ostródzkiego można znaleźć taką oto jego cechę: „dbałość o zapewnienie nowych miejsc pracy”. Zapewne, ale tylko dla emerytów. Starosta ostródzki rozwiązuje bowiem problem bezrobocia młodych mieszkańców POwiatu poprzez zatrudnianie coraz to nowych emerytów – POlitycznie poprawnych. Co ciekawe, starosta zatrudniając emerytów, wyraźnie wskazuje, że w zbliżającej się kampanii wyborczej stawia właśnie na nich, nie zaś na młodych wyborców.
Na pewno należałoby zapytać o moralne kwalifikacje starosty POdejmującego takie decyzje, ale także emerytów, którzy świadomi sytuacji oczekujących na pracę, przyjmują stanowiska w starostwie za kilkutysięczne gaże. W tej sytuacji jasnym wyrażeniem stanowiska opinii publicznej byłoby przesłanie staroście kartonu (pomysł zaczerpnięty ze stron internetowych), aby spakował się i opuścił urząd dając szansę uporządkowania palących problemów bezrobocia w Powiecie Ostródzkim staroście, który będzie przestrzegał zawodowego etosu. Przynajmniej w kwestii niestosownego zatrudniania niePOprawnych społecznie emerytów.
Na koniec, nietrudno spostrzec, że dziś nie dominują w życiu publicznym ludzie obdarzeni cnotami – jak dawniej mówiono – tylko osoby na różne sposoby protegowane, osoby, które dbają przede wszystkim o prywatę lub bardzo z nią powiązany interes partyjny, a nie o szeroko rozumianą wspólnotę, o Rzeczpospolitą, o powiat i gminę. Co gorsze, sami nie oczekujemy od nich zbyt wiele, wystarczają nam kabaretowe występy. Najwyższy czas posłać ich tam, gdzie czują się najlepiej – do kabaretów! Chyba, że kabareciarz za stary. To wysłać go na zasłużoną emeryturę! POwiatowi zawsze coś znajdą… Włos takiemu z głowy nie spadnie…
ZP

Redakcja nie odpowiada za treść przesłanego tekstu- pisownia oryginalna

Reklamy
Komentarze
 1. maciaszek pisze:

  Władimir B ., na przedsiębiorcę „papierniczego” . Czas do hurtowni Władimirze.

 2. flug pisze:

  może lepiej niech pan B- łysy . się rozejrzy za kierunkiem emigracji …

 3. Anonim pisze:

  Jak znaleźć pracę w tym mieście nie będąc
  a/młodym
  b/doświadczonym
  c/nie za bardzo wykształconym (a broń Boże uczącym się/studiującym)
  d/emerytem
  e/z orzeczeniem o niepełnosprawności?
  Bo to są kryteria wiodące w oczekiwaniach pracodawcy…wszystkie naraz,oczywiście….

 4. aw pisze:

  Pan Brodiuk już będzie się rozgladał za inną działalnością…może znów sklep papierniczy?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s