http://www.rp.pl/artykul/10,938016-Audyt-przepisany-z-Internetu.html

Tymczasowy burmistrz Ostródy. Foto UM Ostróda

Marek Bojarski. To on zlecił audyd. Foto UM Ostróda

Audyt przepisany z internetu (Mariusz Kowalewski-Rzeczypospolita)

Powołany przez premiera komisarz Ostródy zlecił audyt budżetu miasta. Ten napisało stowarzyszenie jego kolegi. Dokument, za który ratusz zapłacił 10 tys. zł, może być jednak plagiatem

W październiku w Ostródzie na Mazurach odbędą się przedterminowe wybory burmistrza miasta. Poprzedniego – Olgierda Dąbrowskiego – mieszkańcy odwołali w czerwcu w referendum. – Zaczęło się od tego, że chcieliśmy zlikwidować jedną ze szkół, która naszym zdaniem była nierentowna. Chodziło do niej więcej dzieci z gminy Ostróda niż z miasta i nie widzieliśmy celu utrzymywania tej szkoły. Dlatego chcieliśmy, by jej zarządzaniem zajęło się stowarzyszenie mówi Dąbrowski.

Innego zdania byli członkowie lokalnego komitetu referendalnego. Na swojej stronie zarzucali byłemu już burmistrzowi rozrzutność i nietrafione inwestycje: stadion za 40 mln zł, amfiteatr za 30 mln czy fontannę za 2 mln.

Burmistrz referendum jednak przegrał i komisarzem miasta został Marek Bojarski. To lokalny działacz PO ze Szczytna. – Można powiedzieć, że od trzech lat jego zawód to komisarz – żartuje jeden z działaczy Platformy z Olsztyna. Bojarski w 2010 r. był komisarzem w mazurskiej gminie Dźwierzuty. Rok później premier powołał go na takie samo stanowisko w gminie Sorkwity. W Ostródzie jedną z pierwszych decyzji Bojarskiego było przeprowadzenie audytu w ratuszu. Z dokumentu wynika, że w 2012 r. gminie może grozić bankructwo. W Ostródzie zawrzało. Dąbrowski zarzucił autorom audytu dyletanctwo. Poprzednich władz miasta broniła nawet Regionalna Izba Obrachunkowa, która sprawdza budżety samorządów. Urzędnicy RIO dowodzili, że wnioski audytu są postawione na wyrost, a sytuacja finansowa miasta nie jest wcale taka zła.

Wpadka ostródzkich władz:http://uwaga.tvn.pl/59071,news,,radny_ostrody_to_najwieksza_wpadka_wladz,reportaz.html

Ustaliliśmy, że audyt przeprowadziło zarejestrowane w Szczytnie Stowarzyszenie Skarbników Samorządowych Warmii i Mazur. Prezesem stowarzyszenia jest kolega Bojarskiego Henryk Samborski, były skarbnik powiatu szczycieńskiego. Co ciekawe, Samborski od czerwca również pracuje w ostródzkim magistracie. Jest zastępcą Bojarskiego ds. finansów. Jak wynika z audytu, Samborski nadzorował pracę nad tym dokumentem.

– Pracuję w urzędzie, bo zaproponował mi to pan burmistrz. Pan burmistrz zwrócił się do naszego stowarzyszenia, byśmy zrobili ten audyt. Było w tej sprawie spotkanie – mówi Samborski.

Samborski twierdzi, że przygotowanie dokumentu kosztowało 10 tys. zł.
Audyt, mimo że opracowany za pieniądze ostródzkiego ratusza, jest tajny. Bojarski nigdy go nie ujawnił. Nam udało się dotrzeć do liczącego 200 stron dokumentu. Co ciekawe, po sprawdzeniu kilku stron okazało się, że jego treść jest przepisana z portali internetowych – m.in. finansepubliczne, infor.pl, zarzadca. pl czy komunalne.info. Próżno jednak w dokumencie szukać jakichkolwiek przypisów. – Tą są pewnie jakieś interpretacje i wykładnie – twierdzi Samborski.

Pytany, dlaczego nie ma w nim cytatów źródłowych, odpowiada: – A skąd ja mam wiedzieć, że pan jest dziennikarzem. –  I kończy rozmowę. Z komisarzem Bojarskim mimo wielokrotnych prób nie udało nam się skontaktować.

Materiał TVP w tej sprawie:

http://www.tvp.pl/olsztyn/informacja/informacje/wideo/21012-godz-1830/8687058

Reklamy
Komentarze
  1. Monty Python pisze:

    A wydawał się taki przyzwoity ;-((((

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s